websity
aquamaniainfo@gmail.com
Пн - Сб: 9:00 - 19:00

В коршику пусто!

Як працює ехолот?

Кожен рибалка, вирушаючи на риболовлю, бажає не тільки зловити якнайбільше риби, але й витягнути з води великий трофей, яким не соромно похвалитися перед друзями. Але для цього недостатньо мати тільки гарні снасті. Адже зловити рибу там, де її нема, неможливо. І тут виручить ехолот. Перш ніж використовувати подібне обладнання на риболовлі, необхідно розібратися у таких моментах:

Відповіді на ці запитання подані в статті. Отже, ехолот – це прилад, який допоможе у пошуках скупчень риби та у визначенні рельєфу дна водойми.

Принципи роботи ехолота

Щоб зрозуміти, як працює ехолот, слід дізнатися, з чого він складається. Цей пристрій включає такі компоненти:

  • передавач чи випромінювач;
  • приймач чи датчик;
  • перетворювач або трансд'юсер;
  • дисплей чи екран.


Кожна із цих складових виконує конкретну функцію. А саме: передавач випромінює високочастотні імпульси, що виробляються через певний часовий інтервал. Ці сигнали з випромінювача відправляються в перетворювач, де вони трансформуються на ультразвукові хвилі. Після цього подібні імпульси розносяться по водній гладі зі швидкістю 1500 м/сек. Далі ультразвукові хвилі, потрапляючи на каміння, рибу, корчі, дно чи будь-який інший твердий предмет, відбиваються від нього. Після чого ці сигнали прямують у перетворювач. У ньому вони знову перетворюються на високочастотні імпульси та посилюються датчиком. Далі вони відправляються на екран, де з'являються у вигляді алфавітно-цифрового або графічного зображення. Що зручно для сприйняття та розуміння. Адже будь-який відбитий сигнал, прийнятий приймачем, відтворюється на екрані чорною крапкою або вертикальною смугою. Графічний малюнок, який відтворюється на екрані, можна відстежити завдяки застосуванню розгорток (прокруток), які представлені двома видами:

  • вертикальна (швидка): вона є основною, тому що миттєво відтворює на екрані поточні події, що відбуваються у водному просторі під човном;
  • горизонтальна (повільна): вона вважається допоміжною, оскільки з лівого боку екрана показує те, що трапилося у воді, за минулий відрізок часу.

Відтворення водного простору на моніторі ехолота має свої особливості, що залежать від руху човна: у статичного судна структура дна передаватиметься за допомогою горизонтальних смуг, а риба – дугою. У човна, що рухається, картинка буде змінюватися залежно від глибини водойми. Варто відзначити, що при подібному способі отримання зображення картинка, що виводиться на екран, є подією з минулого. Саме тому, якщо на екрані виникла мітка риби, це означає, що якийсь час тому риба була під човном, а не знаходиться там зараз. А досліджувати структуру водного простору в момент перебування на тому чи іншому місці можна за допомогою додаткового вікна, розташованого у правій частині екрана. У ньому зображення відтворюється без горизонтальної розмітки.

Крім відбивання реальної обстановки у водоймищі, рідкокристалічний монохромний або кольоровий дисплей призначений для керування роботою приладу. Для цього передбачена спеціальна клавіатура. Тому, знаючи, як працює ехолот, можна збільшити продуктивність риболовлі.

Як працює ехолот: характеристика основних варіантів застосування такого обладнання


Ехолот може застосовуватися у таких випадках:

  • під час риболовлі з човна;
  • під час лову риби з берега.

І в тому, і в іншому випадку такий прилад має свої особливості використання, які описані нижче.

Як користуватися ехолотом з човна?

Для ефективної роботи ехолота, що застосовується на риболовлі з човна, варто дотримуватись наступних рекомендацій:

  • прикріпіть пристрій спереду човна, якщо пливтимете повільно, тоді як при швидкому пересуванні його краще монтувати в задній частині;
  • у разі встановлення приладу на дно його перетворювач потрібно закріпити таким чином, щоб між ним та підлогою судна не було повітря. Щоб цього не трапилося, ехолот можна приклеїти або просто покласти в невелику кількість води, попередньо налаштувавши його;
  • в зимовий період датчик приладу слід або помістити в лунку, або приморозити до льоду.

Сучасний ехолот, розміщений на дні або зафіксований на будь-якій частині човна, випромінює сигнали, які відмінно проходять через будь-яку його товщину. Саме тому ви отримуєте зображення без перешкод.

Як користуватися ехолотом з берега?


Ехолот для лову риби з берега використовується набагато рідше. Але якщо ви все-таки вибрали такий спосіб, то для цього варто придбати спеціалізований прилад, який потрібно закріпити на волосіні та помістити у водойму. А його екран потрібно зафіксувати на руці або на самій вудці. В окремих моделях ехолотів як приймач може використовуватися смартфон або планшет. Але перед тим як користуватися подібним пристроєм не тільки з берега, але і з човна, його потрібно правильно налаштувати.

Як працює ехолот: особливості налаштування обладнання

Працює ехолот ефективно тоді, коли його правильно відрегульовано. А щоб налаштувати прилад, необхідно виконати наступні маніпуляції:

  • встановіть глибину, необхідну для лову риби, відштовхуючись від того, на якій глибині розкинуті снасті. Наприклад, якщо вудки закинули на глибину 7-8 м, то показник на пристрої повинен бути відповідним;
  • Налаштуйте параметри чутливості: цей параметр підганяється в процесі риболовлі, починаючи з 75%. Він підкручується вручну, доки підбереться підхожий результат;
  • виконайте налаштування гами кольорів у моделях з кольоровим екраном: пересуваючи важіль регулювання кольору, можна отримати чіткіше зображення;
  • відрегулюйте шумопридушення та очищення картинки: виставивши їх на низький рівень, можна досягти точного відтворення подій, що відбуваються у водоймі.

Пам'ятайте, що будь-яка модель рибопошукового пристрою налаштовується індивідуально, тому, бажаючи якісно його відрегулювати, не бійтеся експериментувати. Адже ніколи не пізно повернутися до початкових налаштувань, які збережені в пам'яті ехолота.

Як працює ехолот: особливості зчитування показів

Щоб інформація, показана на дисплеї, була корисною для рибалки, її необхідно правильно прочитати. Дуга на екрані свідчить про наявність риби у водоймі. Такий символ з'явиться лише в тому випадку, якщо човен нерухомий, а риба пливе потихеньку і навпаки. Якщо ж риба пливе за течією разом із човном, вона, зависаючи у промені, відбивається у вигляді смуги. Подібні показники також зафіксує ехолот, якщо човен і риба статичні. Риба, яка пливе проти руху судна, швидко проходить через промінь, тому відтворюється на моніторі як коротка дуга.

Щоб визначити вид риби, варто придивитися до зображення у лівій частині ехолота, звернувши увагу на плавальний міхур. Наприклад, у риб із сімейства коропових він має великі розміри та зеленувато-жовтий колір. Якщо на моніторі з'явилася безформна пляма, то ви зустріли зграї малька. А тіні, що виникають на екрані, говорять про те, що неподалік є корчі. Освоївши подібні позначки, ви зможете безперешкодно зчитувати показання приладу, а отже, кількісно збільшити свій улов.