websity
aquamaniainfo@gmail.com
Пн - Сб: 9:00 - 19:00

В коршику пусто!

Чи потрібні права на човен в україні?

  • 29 10 2019

Ви купили надувний човен, щоб іноді порибалити або відпочити з сім'єю, друзями. Однак, врахуйте, що вам слід оформити всі документи на управління і права відповідно до законодавства України. Практично всі види маломірних суден з мотором повинні бути зареєстровані у відповідних інстанціях. Якщо не бажаєте опинитися несподівано перед фактом сплати штрафу, слід потурбуватися про навчання і отримати відповідні права на надувні човни.

Давайте окремо розглянемо питання: коли потрібно поставити на облік маломірне судно, коли і кому потрібні права на управління моторним човном і де в Україні пройти навчання, щоб отримати законне право управляти водним транспортом. Тобто, діємо за встановленим в Україні порядком: спочатку реєструємо човен з мотором, потім проходимо навчання і отримуємо права на управління.


Маломірні судна і човни: коли потрібна реєстрація

Залежно від маси човна і габаритів, крім прав на управління, визначені правила реєстрації маломірних суден в Україні. У законодавстві України однозначно визначено, що реєстрація потрібна для всіх маломірних суден, довжина яких перевищує 2,5 м з валовою місткістю менш як 80 од. Тобто, легкі надувні човни ПВХ і гребні надувні човни ПВХ до 250 см реєстрації не вимагають. В Україні за правилами передбачено два види реєстрації маломірних суден: Державного суднового реєстру України і Судова книга України:

  • Маломірні судна з моторами потужністю до 55 кВт і місткістю до 80 од. реєструють в СКУ – Судновій книзі України.
  • Плавзасоби з моторами потужністю понад 55 кВт і місткістю понад 80 од. підлягають реєстрації в ДСРУ – Держреєстрі.

Проходження реєстрації дає право власникам маломірних суден здійснювати безперешкодне управління плавзасобом на водоймах України. Керування незареєстрованими суднами, без бортових номерів тягне за собою адміністративну відповідальність. Розрізняють дозволені райони для управління моторними човнами: морські шляхи і внутрішні водні шляхи України.

До категорії маломірних суден відносять всі моторні судна, довжина корпусу яких складає від 2,5 м до 24 м, зокрема моторні плоскодонні надувні човни ПВХ. Якщо під ці габарити потрапляють човни, пороми, буксири та інші категорії суден, що транспортують токсичні вантажі, або призначені для більш ніж 12 пасажирів, відносити їх потрібно вже не до маломірного водного транспорту. До групи прогулянкових суден для відпочинку належить водний транспорт 2,5-24 м.

Маломірні судна: які документи потрібні для реєстрації

Для постановки на облік човна з мотором потрібні наступні документи:

  • паспорт громадянина України;
  • копія облікової картки платника податків (ІПН);
  • посвідчення судновласника;
  • техпаспорт на човен;
  • документи, що підтверджують право володіння моторним човном (договір купівлі-продажу, дарча);
  • акт огляду плавзасобу інспектором (якщо доставити човен до інспекції неможливо, то потрібно замовити виїзний огляд;
  • сертифікат малого судна;
  • квитанція про сплату держмита.

Крім того, на підставі техпаспорта, окремо потрібно зареєструвати мотор човна.


Постановка на облік в україні човна з мотором після капремонту

Якщо човен або човновий мотор були пошкоджені або піддавалися капремонту, за правилами потрібно пройти процедуру технічної експертизи і отримати документ про придатність човна до безпечної експлуатації. На підставі експертного висновку потрібно поставити човен на облік відповідно до зазначеної вище процедури.

Права на управління моторним човном в Україні: де потрібно отримувати

Отримати права, що підтверджують ваше законне право на керування човном з мотором, іншими маломірними суднами, можна в кожному великому місті України в спеціальній інспекції. Туди слід звернутися, щоб пройти навчання. Можна самостійно підібрати школу і пройти платні курси навчання з управління маломірними суднами, після закінчення яких отримати права на човен з мотором.

Кандидатам потрібно пройти мінімальний курс навчання, щоб отримати навички управління плавзасобами і теоретичні знання. Для отримання прав потрібно подати заяву та необхідні документи для зарахування на навчання в школі. Без цього права на керування човном з мотором не одержати ніяк.

Навчання практичним навичкам управління човном передбачає освоєння навичок безпечного водіння маломірних суден. Теоретична частина включає матеріали по законодавчій базі України і адміністративній відповідальності, питання навігації, загальний курс навчання водіння суден.

Після успішного завершення курсів всі слухачі складають іспит по кожному з розділів, що входять в програму навчання, отримують свідоцтво про навчання. Тепер можна претендувати на здачу іспиту кваліфікаційної комісії.

За правилами, протягом 10 днів видаються права – посвідчення на керування із зазначенням типу маломірних суден в дозволеної акваторії. Якщо відразу здати на права не вийшло, потрібно перескладати іспит, законодавством України передбачена така процедура.

Отримання прав на управління маломірними суднами: вимоги

Претенденти для отримання прав на моторний човен, катер, які вирішили пройти навчання управлінню плавзасобом, за законодавством України повинні відповідати низці вимог:

  • вік не менше 18 років;
  • проходження медкомісії (направлення видає школа, в якій ви плануєте проходити навчання);
  • наявність спеціального свідоцтва про успішне навчання управлінню моторним човном, іншими маломірними суднами: теоретична і практична (тренажерна) підготовка.

При управлінні плавзасобами: кільові моторні надувні човни ПВХ, яхти, човни з мотором, будь-які інші маломірні судна, як і при керуванні автомобілем, в обов'язковому порядку водій зобов'язаний при собі мати права на керування і техпаспорт на човен, катер.


Права на управління аквабайком в україні: коли потрібні

Великою популярністю останнім часом користуються водні мотоцикли – гідроцикли. Цей водний транспорт також належить до категорії маломірних суден. Відрізняються аквабайки легким керуванням, невисокою вартістю, компактними габаритами. Проте за правилами, щоб ходити по водоймах України на гідроциклі, також потрібно пройти курс навчання і отримати права на керування.

Навчання управлінню малими маломірними суднами: види курсів

Залежно від специфіки і категорії моторних човнів, маломірних суден, слухачам можуть запропонувати різні програми навчання. Зазвичай це навчання управлінню на прибережних водних шляхах або внутрішніх водних лініях:

  • водними мотоциклами (гідроциклами);
  • маломірними моторними суднами 6-24 м;
  • моторними човнами з габаритами корпусу до 6 м.

Перед навчанням обов'язково поцікавтеся наявністю у школи державної ліцензії України на право здійснення даного виду навчання. Оплата навчання для отримання прав на човен може відрізнятися в різних школах, це залежить від традицій навчального закладу, методики навчання, тривалості курсу.